Donald Trump és Bill Gates találkozhatnak – nem is akárhol
A Microsoft alapítója a múltban bírálta Trumpot, különösen az első kormányának a COVID-19 világjárványra adott válasza miatt.
Egy új felmérés szerint az ukránok közel fele reméli, hogy Donald Trump elnöksége közelebb hozhatja az orosz-ukrán háború lezárását.
Nyitókép: JOSH EDELSON / AFP
Az ukrán társadalomban egyre többen hisznek abban, hogy Donald Trump amerikai elnökként képes lesz előmozdítani a békét az orosz-ukrán konfliktusban. A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISZ) friss felmérésében részt vevők 45 százaléka véli úgy, hogy Trump győzelme pozitív változást hozhat a háború lezárása terén – közölte a Jevropejszka Pravda.
A kutatás szerint a válaszadók 15 százaléka úgy gondolja, hogy Trump vezetésével a béke „sokkal közelebb” kerülhet, míg további 30 százalék szerint csak „valamivel” valószínűbb a konfliktus megoldása. Ezzel szemben 14 százalék véli úgy, hogy Trump elnöksége inkább távolabb viheti a béke lehetőségét. Közülük 5 százalék szerint a béke „sokkal távolabb”, míg 9 százalék szerint „valamivel távolabb” került.
A megkérdezettek jelentős része, közel 40 százalék, úgy véli, hogy semmilyen érdemi változás nem várható, vagy nem rendelkezett kialakult véleménnyel a kérdésről.
Igazságos béke: egyensúly vagy illúzió?
A felmérés arra is kitért, hogy Trump elnöksége alatt milyen mértékben remélhet igazságos békét Ukrajna. A válaszadók mindössze 7 százaléka gondolja úgy, hogy a béke „teljesen igazságos” lehet Ukrajna számára, míg 11 százalék tart attól, hogy a békekötés „teljesen igazságtalan” lesz.
Az ukránok többsége azonban az arányos megoldásokban hisz. A kutatók szerint a békefeltételek valószínűleg a két fél kompromisszumait tükrözik majd, ahol sem Ukrajna, sem Oroszország nem érheti el minden célját.
Kettős várakozások
A kutatás összesített eredményei szerint az ukránok 23 százaléka reméli, hogy Trump vezetésével a békekötés többnyire vagy teljesen igazságos lesz Ukrajna számára. Ugyanakkor 31 százalék szerint az elnökség inkább „igazságtalan” megállapodáshoz vezethet. A válaszadók 29 százaléka véli úgy, hogy a béke feltételei részben teljesülhetnek, de engedmények nélkül nem lehetséges előrelépés. Az ukránok 18 százaléka bizonytalan ebben a kérdésben.
A kutatást a KMISZ 2024. december 2. és 17. között végezte, 2000 résztvevő bevonásával.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Microsoft alapítója a múltban bírálta Trumpot, különösen az első kormányának a COVID-19 világjárványra adott válasza miatt.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Fontos beszéd hangzott el Ramsteinben.
Már a jövő háborúira készülhetnek Ázsiában.
Az ukrán elnök szerint az országában dúló háború egyik oka éppen ezen országok politikai döntésében keresendő.